Staja Giriş Sınavı İşlemleri

2022/1 Dönem Staja Giriş Sınavı Başvuru Tarihleri:   03 Ocak 2022 – 31 Ocak 2022

Sınav Tarihi: 12 Mart 2022

Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır: Sınava girmek isteyen adaylar, teos sistemi üzerinden 03-31 Ocak 2022 tarihleri arasında online başvurularını tamamladıktan sonra istenen evrakları Tesmer Kütahya Şubesi’ne teslim ederek başvurularını tamamlayacaktır. 

Odaya evrak teslim süresi : 03 Ocak 2022 itibariyle başlayıp 31 Ocak 2022 tarihine kadar devam edecektir.

2022/1 Dönemi Staja Giriş Sınavı 12 Mart 2021 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılacaktır. Sınav başvurusu yapacak adayların, Kanun’un 4.maddesindeki genel şartlar ile 5/A-a maddesindeki öğrenim şartlarına haiz olmaları gerekmektedir.

Sınav ücreti, aşağıda belirtilen banka şubelerinden veya başvuru sırasında sanal pos ile internet üzerinden ödenecektir. Banka hesaplarına havale veya EFT kabul edilmemektedir.

İlk kez sınava katılmak isteyen adayların başvuruları ön başvuru yöntemi ile alınacaktır.

Başvuru dosyasında bulunması gereken aşağıda belirtilen evraklardan bir kısmı başvuru sırasında adaylar tarafından TEOS’a yüklenecek, bir kısmı ise sistem tarafından oluşturulacaktır.

Sınav süresi devam eden (Tekrar başvuru) adayların ise online başvuru yapmaları yeterlidir. Tekrardan evrak teslimi işlemi yoktur.

Oda / TESMER Şubesi tarafından yapılacak inceleme sonucunda sınava girme koşullarını sağlayan adayların başvuruları onaylanacaktır.

 

SGS BAŞVURU DOSYASINDA BULUNMASI GEREKEN EVRAKLAR

Sayı No

EVRAK

AÇIKLAMA

1

NUFUS KAYIT ÖRNEĞİ

e-devlet kapısı üzerinden alınmış karekodlu nüfus kayıt örneği sisteme yüklendikten sonra TESMER Şubesi / Odaya teslim edilecektir.

2

DİPLOMA FOTOKOPİSİ /

GEÇİCİ MEZUNİYET

BELGESİ

Diplomanın aslı Oda tarafından görülüp Aslı görülmüştür şeklinde onaylanacaktır.

Diplomanın aslını getirmeyen adayların kesinlikle başvurusu kabul edilmeyecektir.

3

MEZUN BELGESİ 

e-devlet kapısı üzerinden alınmış karekodlu mezun belgesi TEOS’ a yüklendikten sonra

TESMER Şubesi / Odaya teslim edilecektir.

4

ADLİ SİCİL BELGESİ

Aday tarafından TEOS üzerinden sorgulanacak, çıktı alınarak TESMER Şubesi / Odaya teslim edilecektir. (Adli sicil kaydı olanların ayrıca mahkeme kararını da sunmaları gerekmektedir.) Adli sicil sorgulama işlemi sadece aday tarafından yapılabilir.

5

STAJA GİRİŞ SINAVI  BAŞVURU BELGESİ

TEOS tarafından başvuru sırasında oluşturulmaktadır. Çıktı alınarak TESMER Şubesi / Odaya teslim edilecektir.

6

STAJ BAŞVURU FORMU

TEOS tarafından başvuru sırasında oluşturulmaktadır. Çıktı alınarak TESMER Şubesi / Odaya teslim edilecektir.

7

TAAHHÜTNAME

TEOS tarafından başvuru sırasında oluşturulmaktadır. Her iki Taahhütnamenin çıktısı alınarak imzalanıp TESMER Şubesi / Odaya teslim edilecektir.

8

1 ADET BİYOMETRİK

FOTOĞRAF 

Sınav giriş belgelerinde kullanılmak üzere, başvuru işlemleri sırasında TEOS’ a yüklendikten sonra TESMER Şubesi / Odaya teslim edilecektir.

9

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda eksiği bulunan adayların başvuruları kabul edilmeyeceğinden açıklamaların dikkatle okunarak evrak ve belgelerin bu doğrultuda hazırlanması gerekmektedir. 

EKSİK VEYA HATALI EVRAK İLE GELEN BAŞVURULAR

KESİNLİKLE KABUL EDİLMEYECEKTİR

 

BAŞVURU VE BANKA BİLGİLERİ

SINAV TARİHİ 

02 Ekim 2021

SINAV BAŞVURU TARİHLERİ

02 Ağustos 2021 – 23 Ağustos 2021

STAJ DOSYA VE

BAŞVURU BEDELİ 

Banka Bilgisi

1.630,00 TL 

İş Bankası Ankara / Dikmen Şubesi            487 239

Halk Bank Yenişehir / Ankara Şubesi         16000 140

STAJA GİRİŞ SINAV

BEDELİ

Banka Bilgisi

260,00 TL

İş Bankası Ankara / Dikmen Şubesi            487 239

Halk Bank Yenişehir / Ankara Şubesi         16000 140

Sınava Giriş Sınavı: Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Stajına başlayabilmek için girilen sınavdır. Sınav test usulünde yapılmakta olup 15 dersten 130 soru sorulmaktadır. (Sınav dosyasını 2016 Ocak döneminden önce açtırmış olanlar Yabancı Dil dersinden muaf olup, 14 dersten sınava girmektedir.) 
  • Sınavlar İzmir, Ankara, İstanbul Anadolu Yakası ve İstanbul Avrupa yakası olmak üzere dört bölgede yapılır. Bu sınavdan 60 puan ve üzerinde not alanlar staja başlama hakkına sahip olur. 
  • Staja Giriş Sınavı, test biçiminde yapılır ve değerlendirme ölçütü TESMER tarafından belirlenir. Staja Giriş Sınavında değerlendirme, sınavın yapısı itibariyle; mutlak değerlendirme ya da bağıl değerlendirme sistemi ile yapılabilir. Mevcut uygulamada Staja Giriş Sınavı bağıl değerlendirme sistemi ile değerlendirilmektedir.

Önemli:

  • Staja Giriş Sınavında, ilk girişinde başarılı olamayanlar sınav sonuçlarının ilanı tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde açılacak 9 sınava daha girebilirler. Sınav süresi hiçbir nedenle uzatılamaz.
  • Sınavı kazanan adayların, sınav sonuçları açıklandığı tarihten itibaren 3 yıl içerisinde staja başlamaları zorunludur.